İSPANYA 

İspanya'ya seyahat aşamasında 2 doz aşı olma ve 2.doz aşıdan 14 gün sonra seyahat edilebilmektedir. 

Varıştan en az 14 gün önce AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna veya Pfizer-BioNTech, Hindistan Serum Enstitüsü, Sinopharm veya Sinovac ile tam aşı olduklarını belirten COVID-19 aşı sertifikasına sahip yolcular.

Brezilya veya Güney Afrika dışında bir ülkeden geliyor olmalılar. (Aşıları tam olan ebeveynleri ile seyahat eden küçükler)

 

HOLLANDA

Hollanda vize başvurularını tüm kategorilere açılmıştır. Başvuru sırasında aşı zorunluluğu bulunmayıp aşı ile ilgili belge talep edilmemektedir.

Hollanda'ya seyahat aşamasında 2 doz aşı olma ve 2.doz aşıdan 14 gün sonra seyahat edilebilmektedir.

Hollanda tarafından kabul edilen aşılarsa; BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sinovac ve Sinopharm aşılarıdır.

 

ALMANYA

Almanya vize başvurularını turistik, ticari ve aile-akraba ziyareti türündeki başvurlar aşı zorunluğu olmadan kabul etmektedir. 

Almanya'ya seyahat öncesinden ise 2 doz aşı olmuş ve 2.doz aşıdan 14 gün geçmiş yolcular seyahat edebilmektedir.

Almanya tarafından kabul edilen aşılar; BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson'dır. Sinovac henüz onaylı aşılar listesinde yer almamaktadır.

 

FRANSA

Türkiye yeşil bölgedeki ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’den Fransa’ya gidecek yolcuların aşı durumu, kişilerin uyması gereken kurallar bakımından belirleyicidir.

Aşılarını tamamlamış kişiler PCR veya antijen testinin negatif sonucu ya da mücbir sebep sunmakla yükümlü değildir.

12 yaş ve üstündeki bireyler aşağıdaki koşullardan birini sağladıklarında aşılanmış kabul edilir.

 

UKRAYNA

Ukrayna Türk misafirler için vize uygulamamaktadır. 

Ukrayna’ya varışta karantina uygulamasıda bulunmamaktadır. Bunun yerine negatif sonuçlu PCR testi ile COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası sunulması gerekiyor. 12 yaş ve üzeri yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce sağlık kuruluşlarınca verilmiş olan negatif sonuçlu koronavirüs COVID-19 PCR testini ülkeye girişte sunmaları gerekiyor. Sertifikanın İngilizce, Ukraynaca ya da Rusça olması şart.

 

KIBRIS

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Türk vatandaşlara vize uygulamamaktadır.

KKTC Sağlık Bakanlığı'nın Covid tedbirleri kapsamında Türkiye'den gelen yolcular için; 2 aşısınıda olmuş veya hastalığı geçirmişse yolculuk öncesi 72 saat öncesinde alacağı negatif PCR sonucu ile karantinasız seyahat edebilirler. Henüz 2 aşısını olarak aşı kartına sahip olmayan misafirler ise yolculuk öncesi son 72 saat kala alacağı negatif PCR sonucu ile 5 gün zorunlu karantina uygulanmaktadır.

 

KÜBA

Küba Sağlık Bakanlığı tarafından bugün (4 Nisan) yayınlanan duyuruda (İspanyolca metnine buradan erişim sağlanmaktadır) , COVID-19'un uluslararası ve ulusal epidemiyolojik durumu ile elde edilen bağışıklık seviyeleri neticesinde, Uluslararası Sıhhi Kontrol uygulamaları kapsamında, 6 Nisan Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere, ülkeye giriş şartlarında aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verildiği bildirilmiştir. Son güncelleme ile birlikte 06 Nisan 2022 itibariyle PCR ve AŞI zorunluluğu kalkmıştır.

Kampanyaları Bildir