Yaklaşık 200 bin Türk turistin tur operatörleriyle yurtdışına tatile gittiğini ifade eden Kappatur Yönetim Kurulu Başkanı Kaan İşçil, “Türkler ilk olarak Avrupa ülklerine gitmek istiyor. Ancak pasaport ve vize işlemlerinin pahalı ve zahmetli olması tatilcileri etkiliyor. Eğer AB’de serbest dolaşım hakkı verilirse. Bu rakam kısa zamanda 15 katına çıkar” dedi. 

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre; yaklaşık 11 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Kappatur, 2014’ü yüzde 70 büyüme ile kapattı. 2015’te yüzde 30 büyüme hedefi koyan şirket, 25 bin kişiyi yurtdışına tatile gönderdi. 2015’te iç pazarda da hizmet vermeyi hedeflediklerini ifade eden Kappatur Yönetim Kurulu Başkanı Kaan İşçil, tur operatörleriyle yurtdışına çıkış yapan kişi sayısının 200 bin olduğunu, pazar paylarının ise yüzde 13 civarında olduğunu dile getirdi. Türk turistin her geçen yıl yurtdışı turlarına ilgisinin arttığına vurgu yapan Kaan İşçil, ilk tercih edilen ülkeler arasında İtalya ve İspanya’nın bulunduğunu, arkasında ise Orta Avrupa ülkelerinin geldiğini belirtti. Avrupa Birliği’ne üye ülkeler için serbest dolaşım hakkının verilmesi halinde yurtdışına çıkan Türk turist sayısının orta vadede 15 kat artabileceğinin altını çizen İşçil şunları söyledi: 

EN FAZLA 3 AYLIK VİZE 
“AB’de serbest dolaşım hakkını kazandığımız anda Türkler uçuşa geçer. Örnek vermek gerekirse bir İtalya turunu ortalama 300 Euro’dan satarken, AB için schengen vizesi almanın bedeli 120 Euro. Neredeyse tatil fiyatının yarısı kadar bir ücret daha ödenmesi gerekiyor. Bir de vize almak için onlarca belge toplamak ve zaman harcamak gerekiyor. Türk turist de bunu sevmiyor. ABD ’ye 10 yıllık vize verilirken, AB ülkeleri en fazla 3 aylık vize veriyor. Eğer vize olacaksa bile minimum 1 yıllık vize verilse dahi yurtdışına tatile giden kişi sayısı artış gösterir. 5 yıl içinde serbest dolaşım hakkının verileceğini düşünüyorum. Bu durum gerçekleştiği anda Türkler uçuşa geçer.” 

3 ÜLKEDEN 45 ÜLKEYE 

2004 yılında 3 ülkeye tur düzenleyerek sektöre adım attıklarını belirten İşçil, şu anda 45 ülkeye neredeyse her hafta tur düzenlediklerini söyledi. 2014’te Türkiye ’de yaşanan siyasi gelişmeler ve toplumsal olaylar sebebiyle bazı sorunlar yaşandığına dikkat çeken İşçil, “Bu yıla kadar yurtdışı turlar düzenlediğimiz için dolar ve Euro’daki en ufak değişiklik bile bizi etkileyebiliyor. Bu yıl kurlar biraz yükselse dahi siyasi istikrar olması turizm için olumlu oldu. Bu durumun korunması gerekiyor. 4-5 yıl öncesine kadar yurtdışı turu dendiğinde Türk turisti çekiniyordu. Alım gücünün biraz daha yükselmesiyle durum değişti. Ancak hala Avrupa ülkelerinin seviyesinde değiliz. Avrupalı emekliler, öğretmenler ya da çalışanlar birkaç ülke gezebilirken, Türkiye’de istenen seviyede değil. Ancak ‘yurtdışı çok pahalı’ imajı değiştikçe bizim ülkemizin çalışanları ve emeklileri daha çok yurtdışına çıkmaya başlayacaktır” diye konuştu.

İSTANBULA GELEN ÇOK PARA HARCIYOR
TÜRKİYE’ye gelen yabancı turistin de artık daha fazla para harcadığına dikkat çeken İşçil, “İstanbul, Paris ve New York gibi şehirlerle yarışır duruma geldi. 11 yıl önce Taksim’de 3-4 yıldızlı otellerde oda fiyatı 30 Euro’ydu. Şimdi ise 150 Euro. İstanbul‘un artık turizm markası olduğu çok net ortaya çıkıyor. Otellerimiz ve kaliteli hizmet düşünüldüğünde de Avrupa’yı geçtiğimizi söyleyebilirim” dedi. Yurtdışı turlarında verdikleri kaliteli hizmet ve uygun fiyatlarla tüketiciler tarafından sevildiklerini söyleyen Kaan İşçil, “Bu durum oluşunca tatilciler yurtiçi tatil planlamalarını da bizimle yapmak istedi. Çok talep geldi. Biz de firma olarak 2-3 yıldır bu planlamanın içindeydik. Çalışmalar tamamlanınca 2015 yılında başlamaya karar verdik. 3 yıllık hedeflerimiz arasında 250 bin kişiye ulaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

TÜKETİCİYE GÜVENMEK İSTİYOR
TURİZM sektöründe tüketicilerin güvenin sarsan bazı firmaların ortaya çıktığına ve kısa zamanda iflas ederek ortadan kaybolduğuna değinen Kaan İşçil, “Bu çerçevede tüketicilere büyük iş düşüyor. Güvenilir olan firmalardan alışveriş yapması gerekiyor” dedi. Kendilerinin de güvenilir mecralardan tüketicilere ulaştığına değinen İşçil, “Kurulduğumuz günden bu yana gazetelerle çalışıyoruz. Hürriyet Gazetesi de bu alan ilk partnerlerimiz arasında yer alıyor. Türkiye’de tüketici de çok iyi biliyor. Basılı bir mecra olduğu zaman güveni artıyor. Online alanda da varız. Ancak bu noktada bile güvenilir kuruluşlarla çalışmak gerekiyor” dedi. 

7.5 MİLYON TL'LİK OTOBÜS YATIRIMI 

1.5 yıl önce yurtdışı turları için 5 otobüs satın aldıklarını belirten Kaan İşçil, yaklaşık 3.5 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 2015’te bu sayıyı 11 çıkararak 4 milyon liralık daha yatırım yapacaklarını söyledi. Bunun dışında tatilcilere dinamik paketleme yapabilecekleri bir fırsat sunduklarını kaydeden İşçil, “Tatilciler buradan tatillerini, uçak biletlerini, kalacakları otelleri, kiralayacakları arabalarını bile ayarlayabilecek” dedi. 

KAPPA TUR İÇ PAZARA GİRDİ; KAAN İŞCİL HEDEFLERİNİ ANLATTI

Kappa Tur'un iç pazara girmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kaan İşçil, yurtiçi kültür turlarında da sundukları fiyat avantajı sayesinde öne çıkacaklarını söyledi.

Yurtdışına dönük operasyonları ile tanınan Kappa Tur, yurtiçi pazarına girdiğini açıkladı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kappa Tur'un patronu Kaan İşçil, "Yaklaşık 2 yıldır iç pazarla ilgili araştırmalar yapıyorduk. Özellikle misafirlerimizden gelen talepler doğrultusunda, bugün dünyanın 45 ülkesine neredeyse her hafta hareketle turlarımız mevcut. 'Niçin Kapadokya Turu yok?, 'Neden Kappa Tur ile Antalya'da seyahat edemiyoruz?' diye çok fazla talep geliyordu biz. Biz de iki senelik planlamalarımız çerçevesinde, bu yıl yeni bir ekiple işbirliğine başlayarak iç turizme girmeye karar verdik. Bilindiği üzere Kappa yurtdışında peşin ödeme sistemiyle iş modelini kurdu. Aynı modeli iç pazarda da uygulayıp bunun avantajlarını tüketiciye yansıtmayı düşünüyoruz" dedi. İşçil, şunları söyledi: 

"BU YIL YÜZDE 98 ORANINDA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YAKALADIK"

"Yurtdışına operasyon yapan Türkiye'deki ilk üç tur operatörü arasında yer aldığımız gibi kısa sürede yurtiçinde de aynı başarıyı elde edeceğimizi düşünüyorum. Kappa Tur olarak misafirlerimize her zaman en iyi fiyat garantisini verdik ve bunu uyguladık. Yurtiçi turlarımızda da devam edecek bu. Çünkü biz kitle turizmi yapıyoruz. Bu yıl, yüzde 98'in üzerinde müşteri memnuniyeti oranı yakaladık. Bunu çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Aynı dinamik yapıyı yurtiçinde de kullanacağız. Gerek kültür turlarımızda olsun, gerek Antalya, Kıbrıs veya Bodrum'daki oteller için birçok avantaj sağlayacağız. 

Bu yıl filomuza 3 otobüs daha ekliyoruz. Bunları son derece konforlu bir şekilde yurtiçi turlarımızda da kullanacağız. Bu da bize çok büyük avantaj sağlayacak."

"HIZLI VE DİNAMİK YAPIMIZI, AKILLI ADIMLARLA BİRLEŞTİRECEĞİZ"

Kappa Tur İç Turizm Müdürü Gürkan Akün ise, "Kappa Tur olarak, hızlı ve dinamik yapımızla en ucuz fiyat garantisi ve müşteri memnuniyetini sunmak istiyoruz. Aynı şekilde bu dinamik yapımızı da kullanarak iç pazarda gelebileceğimiz en iyi noktaya gelmek istiyoruz. Bu hızlı ve agresif yapımızı, akıllı ve iyi adımlarla birleştirip sektördeki öncü firmalardan biri olmayı hedefliyoruz. Sektörün yurtiçi turlarındaki eksiklik her zaman dile gelen bir konu. Biz bu açığı kapatacağımızı ümit ediyoruz" diye konuştu.

KAAN İŞÇİL: HİÇBİR WEB SİTESİ BİR TUR OPERATÖRÜNÜN YERİNİ TUTAMAZ

Hürriyet Gazetesi Reklam Koordinatörü İris Cingı, Kappa Tour Yönetim Kurulu Başkanı Kaan İşcil ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Kaan İşçil ile röportajı sizlere aktarıyoruz;

Uzun zamandan bu yana acenteci olarak outgoing’de oldukça hızlı adımlarla yükseldiniz. Aslında siz çoğu zaman bildik destinasyonlarla çalışıyorsunuz. İskoçya ve İrlanda’yı tanıtmak üzere bir fam trip yaptık. Bu destinasyonu nasıl buldunuz?

Biz daha çok misafirlerimizin tercih ettikleri ülkelere tur yapmaya çalışıyoruz. Özellikle son zamanlarda Türkler, birden fazla ülkeye seyahat etmeye başladı. Bu nedenle biz de bu taleple birlikte farklı ülkelere misafirlerimiz için turlar düzenliyoruz. Kappa Tour olarak dünyada 45 ülkeye turlarımız var. Bunları daha da geliştirmeyi düşünüyoruz.

Siz mass turizmde ciddi bir performans gösteriyorsunuz. İskoçya pazarı ise mass turizme çok uygun değil. Yani ekonomik bir pazar olmayacak. Siz bunu nasıl pazarlayacaksınız?

Biz operatör olarak yeni eklediğimiz destinasyonları, ‘burası mass turizm olmaz’ diye bir ayrım yapmıyoruz. Görevimiz o ülkeyi, diğerlerinden ayırmadan ekonomik bir şekilde seyahat ettirmek. Biz Britanya içindeki turları mass turizm haline getiririz.

Vizeyi engel olarak görüyor musunuz?

Bence Britanya ülkelerindeki en büyük engel bu.. Türk tüketici, en çok Avrupa’yı merak ediyor. Bizim görevimiz bu yelpazeyi mümkün olduğunca genişletmek. İskoçya’yı da misafirlerimize sunmak ama en önemli şey vize. 25 eylül itibariyle Türkiye’deki bütün konsolosluklar aracı kurumlar vasıtasıyla parmak izi uygulamasına geçtiler. Bu konuda daha dikkatli olmalıyız.

Digitalleşme tüketici ile ürünü yakınlaştırıyor. Acenteci olarak bir risk görüyor musunuz? Siz tüketicinize digitalle ulaşmayı düşünüyor musunuz?

Hiçbir web sitesi hiç bir tur operatörünün yerini tutamaz, bugün de tutamaz yarın da tutamaz. Çünkü turizm sadece bir otel rezervasyonu demek değildir. Biz otel rezervasyonu yapmıyoruz. Misafirlerimize gitmek istedikleri tatil seçenekleriyle ilgili uçağa bindikleri andan itibaren geri dönünceye kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Biz Türkiye’nin en iyi rehberleriyle çalışan tur operatörlerinden biriyiz. Biz ulaşım satmıyoruz, biz misafirlerimize mutluluk sunuyoruz. Onlar bizden mutluluk alıyorlar. Biz tur yapıyoruz, tur operatörüyüz. Bu nedenle bu ayrımı iyi düşünmemiz ve değerlendirmemiz gerekiyor. 

 

Kampanyaları Bildir