Vize-Pasaport Bilgileri

Lütfen vize alınacak ülkeyi seçiniz:

Önemli Not : 10 yıldan eski pasaportların vize başvuruları kabul edilmemektedir. detaylı bilgi için...

Pasaportta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar  

  • Pasaportunuzun  temdit süresi seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay  olmalı ve pasaportunuzda enaz 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. ( Eski tip pasaportlarda sadece ‘’vizeler’ yazan bölümüne vize basılmakta ‘’ Gümrük ve Döviz Kayıtları’’ ile ‘Açıklamalar’’ yazan bölümlere vize tatbik edilmemektedir.) 
  • Yırtılmış yada sökülmüş olan  pasaportlar vize başvurusunda konsolosluklar tarafından  kabul edilmediğinden dolayı pasaportunuzu mutlaka yenilemeniz gerekmektedir.
  • Eski tip pasaportlarınızı süresi bitene kadar kullanılabileceğinizi, bununla beraber  Schengen ülkelerinin  ortak kararı  gereği  ilk  alındığı günden itibaren 10 yılı aşmış olan pasaportların vize başvurularının  kabul edilmediğini önemle hatırlatırız.    
  • Tüm vize başvurularınızda Vize sayfaları dolmuş  veya iptal edilmiş olsa bile  eski pasaportlarınızı vize müracaatı  sırasında göstermenizin sizin için bir ‘’Referans’’olacağını unutmayınız.

PASAPORT HARÇ BEDELLERİ:
2013 YILI PASAPORT HARÇ VE CÜZDAN BEDELLERi 

SÜRE HARÇ BEDELİ  PAS. DEF. BDL.
6 AY 96,10 TL 75 TL
1 YIL 140,50 TL 75 TL
2 YIL 229,30 TL 75 TL
3 YIL 325,50 TL 75 TL
4 -10 YIL
(18 yaşından küçükler için 5 yıl düzenlenir
458,70 TL 75 TL


Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır. 01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.
İŞ BANKASI A.Ş. YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. AKBANK T.A.Ş. T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. T. GARANTİ BANKASI A.Ş. ŞEKERBANK T.A.Ş. FORTİSBANK A.Ş. T.EKONOMİ BANKASI A.Ş FİNASBANK A.Ş. DENİZBANK A.Ş. TEKSTİLBANK A.Ş. ANADOLUBANK A.Ş. HSBC BANK A.Ş. ING BANK A.Ş. ALTERNATİF BANK A.Ş. EUROBANK TEKFEN A.Ş. ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. TURKISH BANK A.Ş. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. CİTİBANK A.Ş. TURKLANDBANK A.Ş.

Bankalardan alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, Adınız ve Soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Aksi halde bu dekontlar kabul edilmeyecektir.

Kampanyaları Bildir